Existuje mnoho dôvodov, prečo sa majitelia domov, chalúp a iných nehnuteľností rozhodnú pre investíciu do solárnych panelov. Zlepšovanie životného prostredia a znižovanie nákladov na energiu sú najčastejšie. Mnohí ľudia si uvedomujú, že solárna energia je vylepšením energetickej účinnosti každého domova, znížením jeho uhlíkovej stopy a zvýšením hodnoty nehnuteľnosti.

Prečítajte si desať najčastejších dôvodov, prečo je solárna energia dobrá pre váš domov a stále populárnejšia vo svete aj na Slovensku.

1. Zníženie až úplne zrušenie účtov za elektrickú energiu

Či už ste majiteľ domu, chalupy alebo podniku, náklady na elektrickú energiu môžu tvoriť veľkú časť vašich mesačných výdavkov. So systémom solárnych panelov si vytvoríte bezplatnú energiu pre celý životný cyklus vášho systému. Aj keď neprodukujete 100 percent energie, ktorú spotrebujete, solárna energia zníži vaše účty za el. energiu.

2. Vysoká návratnosť investície

Solárne panely nie sú nákladom – sú to jeden z najlepších spôsobov, ako investovať, pričom návratnosť konkuruje tradičnejším investíciám ako sú akcie a dlhopisy. Vďaka výrazným úsporám elektrickej energie splatí priemerný majiteľ domu svoj solárny panel za 5-7 rokov a vidí návratnosť investícií vo výške 20% alebo viac.

3. Chráňte sa pred rastúcimi nákladmi na energiu

Jedným z najvýraznejších výhod solárnych panelov je schopnosť zaistiť ceny za energie. V posledných desiatich rokoch sa ceny elektriny pre domácnosti pravidelne zvyšovali. Investovaním do solárneho energetického systému môžete zafixovať svoje náklady a chrániť sa pred ich nepredvídateľným zvýšením.

4. Zvýšte hodnotu vašej nehnuteľnosti

Viaceré štúdie ukázali, že domy vybavené solárnymi energetickými systémami sa predávajú rýchlejšie a lepšie ako ostatné. Ľudia čoraz viac berú do úvahy solárne inštalácie a celkovo viac sa vzdelávajú v oblasti solárnej energie – dopyt po nehnuteľnostiach vybavených solárnymi panelmi bude naďalej rásť.

5. Zvýšenie energetickej nezávislosti

Slnko je takmer nekonečný zdroj energie a kľúčová zložka na dosiahnutie energetickej nezávislosti našej krajiny. Zvýšením kapacity na výrobu elektrickej energie zo slnka môžeme tiež chrániť našu krajinu od cenových výkyvov na svetových trhoch s energiou.

6. Životné prostredie

Solárna energia je skvelý spôsob, ako znížiť uhlíkovú stopu. Budovy sú zodpovedné za 30-45 percent všetkých emisií uhlíka, pričom solárny systém môže tento počet výrazne znížiť. Typický systém solárnych panelov na bývanie eliminuje každý rok tri až štyri tony emisií uhlíka – čo je ekvivalent výsadby viac ako 100 stromov ročne!

7. Preukázať svoj záväzok k udržateľnosti

Udržateľnosť a sociálna zodpovednosť sú dôležitými zložkami kultúry a hodnôt v spoločnosti. Spotrebitelia a komunity čoraz viac uznávajú a odmeňujú politiky a organizácie, ktoré sa stavajú zodpovedne k životnému prostrediu.