Solárne panely je možné inštalovať na väčšinu striech. Pri určovaní vhodnosti konkrétnej strechy je potrebné brať do úvahy nasledovné faktory.

Aby sa maximalizovala výroba energie solárnymi panelmi, mal by byť váš systém nainštalovaný tam, kde budú panely najviac vystavené slnečnému žiareniu. To je dôvod, prečo sú strešné domáce solárne inštalácie tak populárne. Ak vaša strecha nie je vhodná pre solárne panely, môžete panely inštalovať aj na zem.

V ideálnom prípade pri domácej inštalácii by ste mali mať slnečnú strechu orientovanú na juh s rozstupom 30 stupňov. Na využitie solárnej energie však nepotrebujete ideálne podmienky. Solárne panely môžu byť inštalované na väčšine striech a aj v oblastiach, ktoré nie sú obzvlášť slnečné, môžu solárne panely byť stále rozumnou investíciou.

Smer strechy

Strechy orientované na juh sú ideálne, dopadá na ne počas dňa najviac slnečného žiarenia. Systém solárnych panelov na streche orientovanej na východ alebo na západ však môže stále produkovať dostatok energie na zníženie nákladov na elektrinu, úsporu peňazí a zníženie uhlíkovej stopy.

Uhol sklonu strechy

Solárne panely môžu byť inštalované na strechách s rozstupom 15 až 40 stupňov. Na plochých strechách je to tiež možné za predpokladu, že budete montovať panely v správnom uhle.

Veľkosť a tvar vašej strechy

Najjednoduchšie je inštalovať panely na veľkú štvorcovú strechu. Všeobecným pravidlom je, že pre každý kilowatt panelov, ktoré chcete nainštalovať, budete potrebovať približne 10 metrov štvorcových strešného priestoru. Typický domáci systém bude vyžadovať asi 45-50 metrov štvorcových priestoru na inštaláciu panelov.

Množstvo dostupného priestoru na streche môžu ovplyvniť komíny prípadne strešné okná. V princípe sa rozloženie panelov dá navrhnúť okolo týchto prekážok spôsobom, ktorý maximalizuje výrobu elektriny.

Pri umiestnení panelov je ešte vhodné zvážiť tieň, ktorý môžu vytvárať okolité budovy alebo stromy.

Vek strechy

Solárne panely majú životnosť viac ako 25 rokov a ich odstránenie pri výmene strechy môže byť nákladné. Pred inštaláciou panelov sa uistite, že vaša strecha je v dobrom stave a v blízkej budúcnosti ju nebudete musieť vymeniť.

Materiál vašej strechy

Solárne panely sú kompatibilné s väčšinou strešných materiálov, vrátane kompozitných, drevených, cementových, bridlicových, dechtových a štrkových, alebo kovových. Aj keď môžete inštalovať solárne na bridlicové, cédrové a hlinené dlaždice strechy, tieto sú náchylnejšie k poškodeniu pri inštalácii.