Solárne panely sú neuveriteľne trvanlivé a po dobu ich životnosti (až 25 rokov) si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. V prípade, že sa niečo pokazí, komponenty solárneho fotovoltického systému majú veľmi dlhé záruky, ktoré by pokryli náklady na výmenu a opravu.

Ako udržiavať solárne panely

Solárne panely sú vyrobené z tvrdeného skla a navrhnuté tak, aby odolali krupobitiu a iným nepriaznivým podmienkam. Solárne panely nemajú pohyblivé časti, čo znižuje pravdepodobnosť problémov.

Akékoľvek problémy s výkonom panelov sú zvyčajne spojené s výrobou elektriny, čo je dôvod, prečo odporúčame použitie osvedčeného monitorovacieho softvéru WatchPower, ktorý je kompatibilný so solárnymi zostavami SOLARKIT. Venovaním pozornosti zmenám vo výrobe elektriny môžete aktívne identifikovať a riešiť problémy.

Vo všeobecnosti nie je potrebné solárne panely čistiť. Ak bývate v oblasti, kde je veľa smogu, prachu alebo nečistôt, časom môžete vidieť pokles vo vašej výrobe, ktorý sa dá napraviť čistením.

Zasnežené panely

Mnohí ľudia v regiónoch, ktoré majú výrazné sneženie, sa pýtajú, či je potrebné odstrániť z panelov sneh. Sneh na solárnych paneloch vo všeobecnosti nemusí byť odstránený – zvyčajne sa zosunie sám. Väčšina panelových inštalácií je naklonená pod uhlom a sneh sa prirodzene posunie, keď sa roztopí. Ak na vašich paneloch sneh pretrváva, môžete tiež investovať do špecializovaných nástrojov na jeho odpratanie. Je potrebné vyhnúť sa klasickej metle alebo lopate, pretože môžu poškriabať sklo panela a znížiť výkon.

Všeobecne platí, že sneh sa zvyčajne rozpúšťa a padá zo strechy krátko po páde, takže nemá veľký vplyv na celkovú úroveň produkcie. Aby boli vaše panely samočistiace, musia byť namontované v uhle 15 stupňov alebo viac.


Monitorovací softvér WatchPower

Ak nežijete v oblasti s väčším výskytom smogu, prachu, nečistôt alebo piesku vo vzduchu, čistenie solárnych panelov nie je vo všeobecnosti potrebné. Vo väčšine prípadov bude občasný dážď stačiť na to, aby vaše slnečné panely ostali bez nečistôt, ktoré by mohli znížiť produkciu.

Je možné občas panely osviežiť v oblastiach s ťažkými časticami vo vzduchu

Pri čistení solárnych panelov je najdôležitejšie mať na pamäti, že škrabanie alebo poškodenie skla akýmkoľvek spôsobom zníži výrobu energie panelu. Najlepšie je pristupovať k čisteniu panelov rovnakým spôsobom, ako by ste čistili vaše auto. Tzn. čistiaci prostriedok a teplá voda aplikovaná mäkkou špongiou alebo handričkou je najbezpečnejšia a najjednoduchšia metóda čistenia. Na odstránenie znečistenej vody môže byť tiež užitočné použiť stierku.

Vyhýbajte sa poškodeniu alebo poškrabaniu skla za každú cenu!

V zriedkavých prípadoch sa na paneloch môžu objaviť mastné škvrny, vyskytujú sa v blízkosti cesty, na ktorej jazdia kamióny alebo pri letiskách. Na tieto môžete použiť trochu izopropylalkoholu aplikovaného handričkou. Je však nevyhnutné, aby ste sa vyhli používaniu silných čistiacich látok.

Oplatia sa profesionálne upratovacie služby?

Vo veľkej väčšine prípadou to nie je nevyhnutné, špecializovaná firma vás však môže od čistenia odbremeniť. Upratovacie služby nebudú mať výrazne odlišný výsledok, než aký viete docieliť vlastnými silami, ale sú lepšie vybavené na bezpečné čistenie na strechách

Pri pozemných montážnych jednotkách môžete bezpečne a efektívne vyčistiť svoje panely hadicou, čistiacim prostriedkom a mäkkou handrou.